Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie futryna czy ościeżnica? Według słownika języka polskiego PWN są to synonimy, jednak w rzeczywistości istnieje różnica między tymi pojęciami. Dowiedz się, co to jest ościeżnica i futryna oraz jak rozpoznać obie te rzeczy.

Ościeżnica a futryna – różnice

Na początku warto zauważyć, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy między różnicami pomiędzy ościeżnicą a futryną. Poniżej tłumaczymy, co oznaczają oba pojęcia.

Ościeżnica – co to jest?

Ościeżnicą określana jest rama, na której zawieszane są skrzydła drzwiowe. Jest to w rzeczywistości dosyć prosty element konstrukcyjny, który tylko z wyglądu przypomina ramę. Ościeżnica umieszczana jest w otworze drzwiowym i to do niej mocowane są drzwi. Wybór ościeżnicy ma więc kluczowe znaczenie podczas zakupu nowych drzwi.

Co to jest futryna?

Futryna natomiast jest ramą zamocowaną w wewnętrznym otworze drzwiowym, do której przymocowane są drzwi – tak określą ją słownik PWN. Zazwyczaj różnica między ościeżnicą a futryną polega na specyfice obu elementów. Ościeżnica jest zazwyczaj regulowana, natomiast futryna ma charakter stały.

Co to jest ościeżnica regulowana? Wyróżnia się ona szerokim zakresem dopasowania do grubości muru, dlatego dobrze sprawdzi się w przypadku ścian o niestandardowych wymiarach. Natomiast futryna stała ma ściśle określoną szerokość (przeważnie pomiędzy 45 a 90 mm). Wybór zależy więc od konkretnych potrzeb danego domu. 

Podsumowanie

Futryna i ościeżnica to pojęcia funkcjonujące w postaci synonimów. Futryna jest bardziej potoczna i częściej używana, natomiast słowa ościeżnica używają zwykle fachowcy z branży. Jako producent drzwi oraz producent ościeżnic proponujemy szeroki wachlarz kategorii, które mogą Cię zainteresować:

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | PerfectDoor Sp. z o. o.
© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | PerfectDoor Sp. z o. o.